NVOCC (ang. Non Vessel Operating Common Carrier)

NVOCC oznacza przewoźnika umownego, który nie dysponuje własnymi statkami, ale poprzez zawieranie z armatorami kontraktów przewozowych i stosowanie własnych konosamentów, świadczy usługi przewozowe na swój rachunek.

W roli operatorow NVOCC wystepuja spedytorzy odpowiadajacy na zjawisko wkraczania armatorow w operacje ladowe i dazenie do marginalizacji spedytorow poprzez docieranie bezposrednio do gestorow ladunkow z oferta obslugi.

Spedytor / operator NVOCC nie jest zwiazany wylacznie z jednym armatorem i moze dokonac wyboru korzystniejszej opcji przewozowej majac do wyboru wiele opcji transportowych. Spedytor jest niezalezny w reprezentowaniu zleceniodawcy i nie jest zwiazany z jednym armatorem.

NVOCC bedac przewoznikiem umownym odpowiada za wykonanie przewozu. NVOCC to przewoznik akceptujacy przesylki do przewozu i wystawiajacy na nie jako przewoznik wlasny konosament / morski list przewozowy lub inny podobny dokument przewozowy, pobiera fracht od zaladowcow nie bedac operatorem statku na ktorym jest transportowany ladunek. W stosunku do armatora morskiego na ktorym jest realizowany transport ladunku NVOCC jest zaladowca, natomiast wobec klientow / zaladowcow jest przewoznikiem.

Potocznie NVOCC jest kategorią stosowaną w przewozach morskich na całym świecie i oznacza spedytora, który wystawiając własny konosament odpowiada za powierzony mu ładunek, zgodnie z warunkami tegoż konosamentu.

Przewoz dokonywany jest za konosamentem spedytorskim / House Bill of Lading /.

NVOCC jest kategorią występującą w prawie amerykańskim, które reguluje na jakich warunkach firmy amerykańskie i zagraniczne mogą uzyskać akceptację działania jako NVOCC w przewozach do / z USA.  Za wprowadzanie w życie przepisów dotyczących NVOCC, jak i za kontrolę przestrzegania tego prawa odpowiedzialny jest organ administracji państwowej USA – Federal Maritime Commission (FMC) http://www.fmc.gov/.

Licencjonowani przez FMC spedytorzy NVOCC dostepni na stronie http://www2.fmc.gov/oti/FF.aspx

NVOCC znajduje coraz czesciej zastosowanie przy realizacji przewozow z Chin.